20. – 23. september 2014.a. viibis Eestis delegatsioon Buraševost Venemaalt. Visiit toimus projekti raames „Meid ühendab ajalugu“, mille juhiks on MTÜ Õppe – ja Arengukeskuse EVA-Studiorum juhatuse liige Niina Peerna. Delegatsiooni koosseisus oli Buraševo külanõukogu haridus -ja kultuuri nõunik, Ezvini ja Buraševo KK direktorid, õpetajad ja õpilased. Sõprussuhted said alguse 2011. aastal, mil Eesti Vabariigi esimese presidendi Konstantin Pätsi algsele matmispaigale Buraševo küla kalmistul oli püstitatud mälestusrist. Tollest ajast Venemaa Tveri oblasti Buraševo asula teeb koostööd esindajatega Eestist. Rahvusdiplomaatia poliitikat kahe riigi vahel toetab Eesti Vabariigi Suursaatkond Moskvas.
Külalisi võtsid vastu EVA-Studiorumi liikmed Ketlin Pukk, Niina Peerna, Lidia Kazatšok, Henn Latt ja Tabasalu Ühisgümnaasiumi 9. klassi õpilased (Keity Härm, Sandra Valk, Maarja Luhamaa) ja Saue gümnaasiumi pedagoogid (kooli direktor Jaan Palumets, Jekaterina Krivorutška, Marianna Leškina). Visiidi ajal toimusid erinevad kohtumised, vastuvõtud ja üritused. Delegatsioon käis mälestamas K. Pätsi kalmul Metsakalmistul ja külastasid ka presidendi sünnikohta Tahkurannas. Oli ettevalmistatud huvitav kultuuri programm, sh Armeenia kultuuripäevade avamine Haapsalus.
Tähtsam sündmus toimus Pärnus 22. septembril 2014.a. – Rahvusvaheline hariduskonverents „Konstantin Pätsi jälgedes“, mille eesmärk: piiriülese koostöö arendamine Konstantin Pätside pärandi jäädvustamisel. Konverentsi korraldaja – Õppe-ja Arengukeskus EVA -Studiorum koostöös Pärnu Raeküla Vanakooli Keskusega. Konverentsil osalejad: Buraševo omavalitsuse ja koolide esindajad, Õppe-ja Arengukeskuse EVA-Studiorumi esindajad, Saue Gümnaasiumi esindajad, Tabasalu ja Mõniste koolide esindajad, Pärnu Linnavalitsuse ja haridusasutuste esindajad (õpetajad/õpilased), Pärnumaa koduloolaste seltsingu liikmed jne. Konverentsi avas Pärnu linnavolikogu esinaine Krista Nõmm. Kõlasid huvitavad ettekanded. Konverentsi osalejate jaoks toimus muuseumi ekspositsiooni presentatsioon „Esimese Eesti presidenti elutee“ Buraševos, mida tegi muuseumi juhataja Natalja Grigorjeva, kes on Pätsi mälestuse jäädvustamisel ära teinud suure töö. Mõned aastad tagasi on Burashevosse Konstantin Pätsi kunagisse matusepaika asetatud soliidne puust rist. Alles hiljuti aga paigutati presidendi kunagisele kalmule ka mitmetonnine suur põllukivi, sest oli ju Konstantin Päts hingelt maamees ja muu poliitilise tegevuse kõrval tuntud kui põllumeeste huvide esindaja. Konverentsil tutvustati külalistele ka mälestusplaati, mis kavatsetakse Konstantin Pätsi mälestuseks sellele kivile tulevikus asetada. Konverentsi programm jätkus Tahkurannas, kus toimusid Konstantin Pätsi mälestusmärgi külastamine, kohtumine Tahkuranna valla esindajate ning Uulu kooli õpetajate ja õpilastega ja K.Pätsi ajalootoa külastamine Naarismaa turismitalus. Buraševo KK direktori Aleksei Zinkejevi sõnul „antud projekt on väga perspektiivne eesti ja vene õpilaste ja pedagoogide jaoks, sest õpilased ja õpetajad tutvuvad teise riigi ajaloo –ja kultuuriga. Kõik teavad, et kultuuril ei ole piire.“
Täname Harku Vallavalitsust, Kurtna Vallavalitsust, Pärnu Linnavalitsust, Tahkuranna Vallavalitsus, Õppe – ja Arengukeskus EVA-Studiorumi ning VPV Logistics OÜ-d osutatud abi eest Venemaa delegatsiooni vastuvõtu korraldamisel.
Ketlin Pukk
MTÜ Õppe – ja Arengukeskuse EVA-Studiorum
Juhatuse esimees